Gingerbread House Display & Competition

12th Annual Gingerbread House Display/Competition and Train Display

November 21, 2014 through January 7, 2015
Wintergarden

Don’t miss this magnificent display of delicious dwellings created by area individuals, organizations, senior citizens, students and chefs. Local artist Don Jones enhances the exhibit with a unique display of trains from his private collection.

There is no charge for admission. Donations are collected in the PPG Place Wintergarden for the Children’s Hospital of Pittsburgh’s Free Care Fund.

Please click here to download our 2014 Holiday Events Brochure.


Location and Hours

Wintergarden Hours
Monday-Thursday: 7 a.m. to 8 p.m.
Friday: 6:30 a.m. to 10 p.m.
Saturday: 9 a.m. to 10 p.m.
Sunday: 9 a.m. to 8 p.m.


2014 Winners and Participants

Thank you to all of the participants in our 2014 display.

2014 GINGERBREAD WINNERS
To download images, click on the image and then click the “download” link.

Preschool Category

1st Place:   
Royal Oak Nursery School & Kindergarten
“There was an Old Woman Who Lived in a Shoe”

2nd Place:
Royal Oak Nursery School & Kindergarten
“Peter Peter Pumpkin Eater”

3rd Place   
Conroy 4 Pre-K
“Winter Wonderland”

HM
Carlow University Early Learning Center
“School is a Treasure Chest of Knowledge”

Elementary Category

1st Place
Mrs. Angela Rugola and her third grade class
Menallen School – Uniontown Area School District
“Candyland Castle”

2nd Place
Propel School
Mrs. Flannery’s Kindergarten and Mrs. Memo’s KindergartenPropel’s
“House of Sweet Success”

Neshannock School District
“I’ll Be Home for Christmas” and “Only in My Dreams”

3rd Place  
Mt. Lebanon Montessori School and Academy
“City of Bridges”

Sunny’s Wee Kids Palace
“The Wee Kids’ Candy Castle”

HM
Holy Sepulcher Catholic School
“Silent Night, Holy Night”

Mr. Edenfield and Mrs. Defino
“Santa’s Stable”

Middle School

1st Place:
St. Philip School
“Happy 100th St. Philip School”

2nd Place: 
St. Sebastian Elementary School
Soldiers and Sailors Hall

3rd Place:    
Yough Intermediate Middle School
“Snoopy’s Very Merry Christmas”

HM   
Neil Armstrong Middle School
“A Very Beachy Christmas”

South Allegheny Middle School Crafting Club
“Dia de los Muertos Christmas”

High School Category

1st Place
Shuman Center School
“Holiday Pagoda”

2nd Place 
Bentworth High School French IV Class
L’ esprit de L’arc de L’etoile

3rd Place
West Mifflin High School Chamber Strings
“Snoopy Chamber Strings”

3rd Place 
Hempfield Area High School
FCCLA Train Station

HM 
Avella High School Food Science Class
“Holiday McDonalds”

Community School East
“Ice Snalia”

West Mifflin Area High School Art Club
“Van Gogh’s Villa”

Grove City Community Art Class
“The McFeely House”

Holidaysburg Area Sr. High German Club
“Cuckoo for German”

Culinary Category

1st Place
Parkway West CTC
“Candy Land Castle”

2nd Place  
Lenape Tech
House # 1 by Clayton Cucurak, KayLynn Crissman

3rd Place
Lenape Tech
House #2 by Hunter Hutchinson, Cameron Klinger, Mathew Bryan-Shirley

HM                                      Lenape Tech
House #3 by Jeremiah Kimmel, Alesha Dunlap, Kristianna Lincoln

Family Category

1st Place
Walker Family
“Walker’s Ski Chalet”

2nd Place  
Chaffin Family
“Christmas at the South Park Gazebo”

2nd Place       
Boden Family
“Christmas Time”

3rd Place  
Allen/Cygnarowicz Family
“Sandcastle Christmas”

3rd Place  
Friends of Pre-K, Neshannock Area School District
“Emperor’s Palace”

HM 
Albert Family
“Bird House”

Kennedy Family
“Sugar and Spice and Everything Nice”

Miller Family
“A Sweet Retreat”

Adult Category          

1st Place
Susan Losey
“Home for the Holidays”

2nd Place
Cindy Shinsky
“The Grinch Gets Hitched”

3rd Place     
Stacy Farley and Allison Kopaczynski
“Peppermint Palace”

3rd Place
Heather Farren-McKelvey
“Country House”

HM    
Kathy Spray
“Sweet”

Dawn Arrington
“Gingerbread Mansion

Children 5 and Under Category   

1st Place
Ellie Dull
“A Penguins Christmas”

1st Place
Sonny Dull
Dinosaurs Love Christmas

2nd Place
Brooke Stanton
Frozen – Ice Castle

3rd Place 
Jonathan Brower
“Gingerbread Hamburger House”

HM   
Ian Jackson
Ariel’s Birthday

Children 6 to 9 Category

1st Place
Luke Rinker
“Christmas in Bricksburg”

2nd Place 
Owen Chaffin
“Treehouse”

3rd Place  
Aaron, Nolan and Ryan Reddy
“Santa’s Police Station: North Pole P.D.”

3rd Place
Noelle and John Kraeger
“Sled Ride”

HM
Ashlyn and Aryan Pfeuffer and Benjamin and Gavin Walter
“Christmas at the Walters”

Tommy Zimmerman
“Game Day”

Sydney Jackson
“Barbie’s Ski Mountain”

Children 10 to 13 Category

1st Place                            Ellie Losey, Ella Donavan & Sarah Robosky
“Santa’s Sweet Shop”

2nd Place                           Jacob Lewis
“Jacob’s House”

2nd Place                           Cate and McKenna Gordon
“Merry Christmas House”

3rd Place                           Jordan Stanton
“Frozen:  Oaken’s Trading Post & Sauna”

HM                                      Haley and Abby Richert & Rachel Stofanak
“Christmas Cookies”

Cassie Kirsch
“Birdie Buffet”

Children 14 to 17 Category

1st Place
Rachel and MacKenzie Gongaware
“Christmas Dream House”

2nd Place   
Virginia Houch, Michelle Benna, Julie Everett, Sarah Acierno
“Mayan Pyramids”

3rd Place
North Hills Girls Basketball
“North Hills Wonderland”

Non-Profit 5 & Under

1st Place   
Hance Elementary Daisy Troop # 52689
“Make Daisy Cheer Last All Year”

Non-Profit 6 to 9 Category

1st Place    
Girl Scout Troop #53086   Fox Chapel Service Unit
“Girl Scout Camp and Friendship Circle”

2nd Place  
Brownie Troop #58028
Blizzard at Blueberry Hill Park

3rd Place
Girl Scout Troop #52077, Upper St. Clair
“Juliette Gordon Low’s Birthplace”

HM
Level Green Presbyterian Church, Kingdom Kids
“Christmas at the Village Church”

Spiral Scouts
“Excelsior House”

Girl Scout Troop #51133
“Frozen Merry Christmas”

Non-Profit 10 to 13 Category

1st Place 
Pathfinder School
“A Very Minion Christmas”

1st Place
Girl Scout Troop #50732
Santa’s Spa Day

2nd Place
Girl Scout Troop #20545
“The Four Seasons of Girl Scouts”

3rd Place
Girl Scout Troop #20122
“The Old Candy Mill”

3rd Place
Girl Scout Troop #55094
“Gingerbread Dream”

HM   
Girl Scout Troop #21969
“21969 Girl Scout Way”

Cub Scout Pack 296 – Webelos 2
“Camp Echo Echo”

Girl Scout Troop #54363
“One Cookie, Two Cookie, Red Cookie, Blue Cookie”

Non-Profit 14 to 17 Category

1st Place       
Ambassador Girl Scout Troop #5018
“Not Frozen Castle”

2nd Place 
Girl Scout Troop #50706
“Tink Tower”

3rd Place
Girl Scout Troop #54304
“Weekend in Pittsburgh”

HM 
Girl Scout Troop #20761
“Frozen Summer/Winter”

Non-Profit Adult

1st Place  
YMCA of Greater Pittsburgh
“Pittsburgh Nativity Scene”

1st Place
Citiparks Office of Special Programs
Dept. of Parks and Recreation
“Historic Dollar Savings Bank, 4th Ave. Building

2nd Place
I.P. L.L.C.
“A Visit to Gus and Yia Yia’s in West Park”

3rd Place
Community LIFE, Homestead
“Christmas Church”

HM
Waynesburg University
“Robert’s Chapel”

C.L.A.S.S.
“Noah’s Ark”